BİTKİLERİN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜ

Hastalığı önleyen bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel tedavi yöntemleri

Bitkilerden elde edilen geleneksel şifalar yüzyıllardır sağlıkçılar tarafından kullanılmıştır. Bitkiler, baharatlar, sevdiğiniz yemeklere lezzet ve renk katmaktan çok daha fazlasını yaparlar.

  • Kekik, biberiye, kekik, nane

Kanseri önlemeye yardımcı olan bu bitkiler flavonoidler içerir. Kanseri önlemeye, kalp krizi ve inme riskini azaltmaya yardımcı olacağı düşünülmektedir. Flavonoidler C vitamininin antioksidan olarak daha verimli çalışmasına yardım ederek kansere neden olan serbest radikalleri yok eder.

  • Nane, dereotu, kişniş, lavanta, adaçayı, kekik, limon, papatya, fesleğen, biberiye, nane, kakule, kereviz tohumu, rezene

Bu bitkiler, terpenoidler olarak adlandırılan, güçlü antioksidanlar içerir ve tümörlerin büyümesini yavaşlattığı düşünülen fitokimyasal maddeleri içerir.

Doğal antiseptikler

Buzdolabı icat edilmeden önce, büyük evlerin mahzenlerinde soğuk et depoları varmış. Bu etler tuzlanır, taze kekik, adaçayı, biberiye ve defne yaprakları ile kaplanırmış. Sadece lezzet katmak için değil, aynı zamanda bu bitkiler antiseptik özelliklerinden dolayı da tercih edilirmiş.

Bağışıklık sistemini güçlendiriciler

Flavonoidlerden zengin bitkiler de hafif anti-inflamatuar özelliklere sahip olabilir. Sarımsağın bağışıklık sistemi için yararlı olduğu bilinmektedir ve enfeksiyonlara karşı koruyucu hücreleri uyarır. Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendiren niteliklere sahip olduğu düşünülen en ünlü bitkidir. Lenfositlerin aktivitesini teşvik eden bağışıklık sistemini uyarır – virüsler gibi yabancı istilacıları ortadan kaldırmaya destek olur.

Kalp sağlığını geliştiriciler

Sarımsak kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu için kalp krizi ve inmelere karşı koruma sağlıyor. Kateşinler olarak adlandırılan maddelerin ayrıca, kolesterol düşürücü özelliklere sahip oldukları da gösterildi.

Bazı bitkiler antosiyaninleri içerir – pigmentler kırmızı, pembe, mor ve mavi tonlarından meyve ve çiçeklerden oluşur. Antosiyaninler zararlı kolesterolün oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir, bu nedenle de bir miktar koruma sağlayabilirler.  Birçok şifalı otların iyileştirici özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle aleovera bitkisinin iyileştirici gücü ile ilgili birçok kanıt vardır. Örneğin eliniz yandığında aloevera bitkisinden bir parça kırıp sürdüğünüzde acının geçtiğini ve kısa bir zamanda iyileştiğini görebilirsiniz.

  • Uykusuzluk için Papatya;
  • Hazımsızlık için dereotu veya nane;
  • Soğuktan korunmak için yaşlı çiçeği;
  • Gerginlik ve baş ağrısı için limon kremi;
  • Konsantrasyon ve ağız kokusu geliştirmek için biberiye.
Bitki ile sağlık
Bitkilerin iyileştirici gücü
echo <<
 

EOF;