BABALARIN DİYETİ

 Baba olmak için daha kaliteli sperme ulaşmak için ne yapmalıyım?

Babanızın tükettiği yanlış besinler şu andaki sağlığınızı etkilemiş olabilir mi?

Hepimiz, sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için annelerin kendilerine, besin tüketimlerine dikkat etmeleri gerektiğini çok iyi biliyoruz. Bebeğin anne rahmindeki sağlıklı gelişimi, bebek doğduktan sonraki hastalık risklerinin anne sağlığı ve beslenmesi ile direk ilişkisi olduğunu gösteren birçok araştırma vardır. Evet bu gerçekten çok önemli ve doğru bir bilgi. Peki babaların beslenmesine bağlı sperm kalitesinin düşmesi, sağlıksız bir döllenmeye ve sonuçta bebeğin sağlığını etkilemesi ihtimali var mı?

Babanın beslenmesi ve sağlık durumuna etkisi üzerinde yapılan çalışmalarda genetik olarak babadan cenine geçebilen hastalıkların dışında babanın beslenmesi ve çevresel faktörlerden etkilenmesi(hareketsiz yaşam, sigara ve alkol tüketimi, fazla kilo vb)de ceninin sağlığı ve hastalık risklerini etkileyebiliyor.

Babanın yanlış beslenme alışkanlıkları ve yaşam düzeni ile ortaya çıkan problemleri döllenmeanında spermi ile beraber bebeğe aktarılabiliyor. London bilim dergisinin 22 Ocak 2016 sayısında bu konuda yapılan bir araştırmaya yer verilmiş.  Babanın yaşam şekli ve besin tüketiminin spermin kalitesini ve içeriğini etkilediğini belirten çalışma babanın diyetinde ve yaşam şekline yapılan değişikliklerden bebeğinde etkilendiğini göstermiştir. Bebek sağlığı üzerine olumlu veya olumsuz etkisi anne kadar olmasa da özellikle döllenme sürecinden önce,hem baba hem de anne sağlıklı beslenir ve yaşam değişikliği yaparak dikkat ederlerse daha sağlıklı bebekler ve nesiller yaratabiliriz.

Baba olmak için nasıl beslenmeliyim?

echo <<
 

EOF;