Oruç Tutarken En Çok Hangi Besinleri Tüketmeliyiz

Oruç tutarken beslenmemizde dikkat etmemiz gereken noktalar

Yaz aylarında sıcak havaların etkisiyle de su gereksinimi artar. Sıcak nedeniyle vücutlarından sıvı kaybeden bireylerde bazı mineral kayıpları ortaya çıkarabilir. Bu minerallerden en büyük kayıp sodyum da olur. Sıcaklarda yoğun çalışan bireyler, terleyerek kaybettikleri sodyumu iftarda tuzlu ayran içerek rahatlıkla karşılayabilir. Bunun tam aksi olarak sahurda tuzlu ayran içilmesini asla önermiyoruz. Çünkü oruç süresi boyunca susama hissini artıracağı gibi vücutta ödem oluşmasına da neden olabilir.

Sıcaklarda oruçken terlemelere bağlı olarak vücutta fosfor kaybı da oluşmaktadır. Bu kaybı karşılamak için en iyi kaynak balıktır. Protein içeren, peynir, süt, yoğurt gibi besinlerde iyi birer fosfor kaynağıdır. Ramazanda vücuttaki mineral kayıpları dengelemek açısından da mutlaka protein tüketiminin belli miktarlarda olması sağlanmalıdır.
İftar sofralarının vazgeçilmez yiyeceği hurma birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir. Oruç açılırken hurma yenmesi ve bu vitaminleri hemen vücutta yerine koyar ve çok sağlıklıdır. Hurma oruçtaki halsizliği de gidermede etkilidir.

Hurma posa ve mineraller bakımından zengin bir besindir. Sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir minerallerini ve B vitaminlerini fazlasıyla içerir. Oruç tutarken iftardan sonra mide şişkinlikleri ve hazımsızlıkları azaltmak ve yoğun mineral ihtiyacını karşılamak amacı ile ramazan ayı boyunca her akşam bir şişe soda içilebilir.
Yoğurt iftar sofrasının vazgeçilmezi olmalıdır. Kalsiyum ve fosforun en iyi kaynağıdır.

Oruçta demir mineralinin emilimini artırmak ve vücutta yetersizliğini önlemek amacı ile sahurda ve iftarda çay kahve tüketimini azaltmak veya mümkünse hiç kullanmamak gerekir. Çay ve kahve içindeki maddeler yiyeceklerdeki (yeşil yapraklı sebzeler, et vs) demirin vücuttan kullanılmadan atılmalarına neden olmaktadır. İftardan 2 saat sonra çay veya kahve tüketiminin demir emilimi üzerine olumsuz etkisi olmaz…