Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama bmr

Ana Sayfa / Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama bmr

Bazal Metabolizma Nedir?

Bazal metabolizma canlıların tam dinlenme halindeyken yatar pozisyonda organlarının ve metabolizmasının harcadığı enerjidir. Yani canlının sadece yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmesi için gerekli olan enerjidir. Bazal Metabolizma hızı hesaplama bmr yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, ortam sıcaklığından ve çeşitli metabolik veya viral hastalıklardan etkilenir. Örneğin erkeklerin bazal metabolizma hızları kas tonusunun fazlalığından dolayı kadınlardan fazladır. Soğuk havalarda vücut ihtiyacı olan sıcaklık seviyesini koruyabilmek için daha fazla enerji harcar. Korku, öfke, sinirliyken metabolizma hızı artar. Büyüme çağında ve hamilelik döneminde büyüme ve gelişme için gerekli enerji miktarı artar.sıcak havalarda, düşük kalorili diyet yapanlarda, yetersiz beslene kişilerde ise bazal metabolizma hızı azalır. Hipofiz ve böbreküstü bezlerinin az çalışması metabolizma hızını düşürür. Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama bmr formülle hesaplanabileceği gibi analiz cihazları ile de ölçülebilir. En doğru ölçüm ise nefesle yapılan ölçümdür. Bu ölçüm maliyetlidir. Yaklaşık değerleri formül veya analiz cihazları ile elde edebiliriz.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama bmr

Bazal metabolizma hızı dinlenme durumunda vücuttaki metabolik olaylar için harcanan enerjinin vücut yüzeyi birimine düşen miktarıdır ve belirli yaş ve cinsiyetler için sabit değerler belirlenmiştir.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama bmr

20-50 yaş arasındaki normal sağlıklı bir erkek bazal metabolizma hızı, vücut yüzeyinin her metrekaresi için 30-40 kalori veya yaklaşık her kg vücut ağırlığı için bir kaloridir.

Bazal metabolizmayı alınan oksijen ve ve verilen karbondioksit miktarını ölçerek veya Kanda proteine bağlı iyot (PBI) miktarının ölçülmesi ile bulunabilir.

Bazal metabolizma hızı günlük enerji tüketimi ile harcanan kalori miktarı ile toplanarak kişilerin günlük enerji ihtiyçlarını hesaplamak için kullanılır. Metabolizma hızı hesaplama (BMR) için formül.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama bmr

Günlük Kalori İhtiyacı = Bazal Metabolik Hız(BMH) x Aktivite Faktörü(AF) 
  1. Çok pasif ve hareketsiz. Hiç egzersiz ve spor yok.(AF = 1.2)
  2. Pasif ve tüm gün oturarak.Haftada 1 -2 kez basit spor ve egzersiz.(AF = 1.375)
  3. Kısmen oturarak ve kısmen hareketli.Haftada 3 kez normal spor ve egzersiz.(AF = 1.55)
  4. Çoğunlukla hareketli ve aktif.Haftada 5 kez çok yoğun spor ve egzersiz.(AF= 1.725)
  5. Sürekli hareketli ve yorucu. AF= 1.9)

[CP_CALCULATED_FIELDS id=”8″]