1 Porsiyon Süt/Yoğurt Değişimi

Sütün ve yoğurdun vücut sağlığımıza olan katkıları

1 Porsiyon süt-yoğurt değişimi içindeki her bir besin ortalama 6 gr karbonhidrat 4 gr protein 3,5 gr yağ içerir ve 71,5 kalori enerji verir.

Başta yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarının bu grubu her gün tüketmesi gerekir. Her yaş grubu için tüketilmesi gereken miktarlar farklıdır.

 

1 Porsiyon süt-yoğurt değişimi

1 Porsiyon süt-yoğurt değişimi

BESİN ÖLÇÜ MİKTAR
Süt(Light,Az Yağlı) 1 Su Bardağı (1 Kase) 200 gr
Yoğurt(Light ve Az Yağlı) 1 Su Bardağı (1 Kase) 200 gr
Yoğurt(Ayran) 1 Su Bardağı Yoğuttan Yapılan 200 gr
Yoğurt(Cacık) 1 Su Bardağı Yoğuttan Yapılan 200 g

Bu grupta yer alan besinler:

Süt ve yerine geçen besinler; yoğurt, peynir, kefir ve süttozu gibi sütten yapılan besinlerdir. 1 Porsiyon süt-yoğurt değişimi yukardaki tabloda yer almaktadır. Ayrıca 1 bardak kefiri 1 su bardağı ayran veya 1 çay bardağı yoğurt yerine kullanabilirsiniz.

1 Porsiyon süt-yoğurt değişimi

İçerdiği Önemli Vitamin ve Mineraller:

Protein, kalsiyum, fosfor, B2 vitamini (riboflavin) ve vitamin B12 olmak üzere birçok besin öğesinin önemli kaynağıdır. 1 Porsiyon süt-yoğurt değişimi baz alınarak günlük tüketim miktarınızı belirleyebilirsiniz.

Başlıca Görevleri:

Kalsiyumdan zengin olan bu grup kemiklerin ve dişlerin sağlıklı gelişiminde ve hücre çalışmasında önemli rol oynar.

Her gün yetişkin bireylerin günlük  2 porsiyon, çocukların, adölesan dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların 3-4 porsiyon süt veya yerine geçen besinleri tüketmeleri gerekir. Bir orta boy su bardağı (200 cc) süt veya yoğurt ile iki kibrit kutusu büyüklüğünde peynir eş değerdir.
Yağsız veya yağı azaltılmış süt, yoğurt ve tuzu az peyniri tercih ettiğinizde aldığınız vitamin mineral olaranı değişmez. Sadece daha az yağ tüketmiş olursunuz.

Çiğ süt ve pastörize edilmemiş sütlerden yapılan peynir ve benzeri besinler insanlarda brusella hastalığına neden olur. Bu nedenle sokakta satılan kaynağı bilinmeyen sütleri tüketmeyin.

Pastörize edilmiş veya UHT (uzu ömürlü süt) sütleri tercih edin. Kaynağını bilmediğiniz ve tanımadığınız kişilerin sattığı sokak sütlerini satın almayın.

Sütün az kaynatılması sütte bulunan mikropların tamamını öldürmez. Sütün çok kaynatılması ise vitamin kaybına neden olur. Sütü kaynama noktasına geldikten sonra en az 5 dk. kaynatmak hijyenik yönden yararlı olabilir.

Yoğurdun suyunun süzülmesi veya bekletme esnasında oluşan suyunun atılması vitamin B2 (riboflavin) kaybına neden olur. Riboflavin vücutta önemli işlevleri olan bir vitamindir. Bu nedenle yoğurdun yeşilimsi suyu atılmamalı, değerlendirilmelidir. Ekmek mayalandırma, bisküvi ve pasta ile çorba yapımında kullanılmalıdır.

Satın alınan plastik yoğurt kapları, daha sonra yiyecek saklama amacı ile kullanılmamalıdır.

Sütlü tatlı pişirildikten sonra ocaktan alınırken şekeri eklenmelidir. Pişirilme sırasında eklenen şeker  ile sütün proteini birleşince protein kaybı oluşur.

1 Porsiyon süt-yoğurt değişimi

Tarhana yoğurt, un veya yarmadan yapılan geleneksel bir besinimizdir. Beslenmemizde önemli yeri vardır. Ancak kurutulma işlemi hava akımı olan ve gölge bir yerde, üstü ince temiz bir bezle örtülerek yapılmalı, güneş altında kurutulmamalıdır. Aksi halde önemli vitamin kayıpları oluşur.

İshal tedavisinde yoğurt yenmesi ve tuzlu ayran içilmesi hastalığın seyrini olumlu etkiler. .